Wołowina z fasolą i papryką to jednogarnkowe danie w rodzaju gulaszu lub gęstej zupy. Jest bardzo sycące i rozgrzewające, choć finalnie możesz je doprawić według własnego smaku.
Wołowina z fasolą i papryką to wbrew pozorom dość szybkie do przygotowania danie. Może być zupą – wtedy trzeba wlać więcej wody – lub gęstym daniem w rodzaju gulaszu. Danie jest aromatyczne i dobrze przyprawione, ale jeśli lubisz naprawdę ostre smaki, wtedy wystarczy zwiększyć nieco ilość przypraw. Moja wołowina z czerwoną fasolą i kawałkami świeżej papryki jest nieco podobna do kultowego chili con carne. Nie jest jednak dokładnie to samo i smakuje nieco inaczej. Jak każde tego typu danie najsmaczniejsze jest odgrzewane następnego dnia.
Wołowina z fasolą i papryką – przepis
Składniki na 4-6 porcji:
- ok. 500 g zmielonej wołowiny
- puszka czerwonej fasoli
- 1 czerwona papryka
- 1 ostra czerwona papryczka
- 2 większe ząbki czosnku
- 1 średnia cebula
- 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- sól do smaku
- 1 lekko czubata łyżka mielonej wędzonej papryki
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 2 średnie liście laurowe
- 1 lekko czubata łyżeczka mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
- 2 średnie liście laurowe
- płaska łyżeczka ziaren ziela angielskiego
- 2/3 szklanki passaty pomidorowej lub 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- woda
- 2-3 łyżki oleju
Jak zrobić wołowinę z fasolą i papryką
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
- Czosnek obierz i posiekaj drobno ostrym nożem.
- Ostrą papryczkę umyj, przekrój wzdłuż, usuń zielony ogonek i pesteczki. Następnie ostrym nożem posiekaj jak najdrobniej. Amatorzy pikantnych smaków mogą pesteczki pozostawić, aby dodały większej ostrości.
- Świeżą słodką paprykę umyj pod bieżącą wodą, przekrój i usuń zielony ogonek wraz z pestkami. Paprykę pokrój w paseczki lub grubszą kostkę, według uznania.
- Garnek z grubym dnem (lub głęboką patelnię) postaw na większym ogniu, rozgrzej go. Dodaj pokrojoną cebulę i mieszając podsmaż krótko – powinna zacząć się delikatnie rumienić.
- Do podsmażonej cebuli przełóż mieloną wołowinę. Wszystko razem przysmaż krótko, mieszając i rozdzielając drobinki mięsa. Najwygodniej robić to przy pomocy dwóch widelców.
- W czajniku lub drugim garnku zagotuj wodę, odstaw.
- Kiedy mięso będzie już rozdzielone i delikatnie podsmażone, dodaj do niego przyprawy: mieloną wędzoną paprykę, słodką paprykę, kumin, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Na dużym ogniu podsmaż wszystko, mieszając cały czas – wystarczy około półtorej minuty. Podsmażona mielona papryka może chwilowo wydzielać intensywny zapach, ale tak ma być.
- Do podsmażonego z przyprawami mięsa wlej gorącą wodę z czajnika – powinno być jej2-3 cm powyżej poziomu mięsa. Zagotuj, garnek przykryj, zmniejsz ogień na minimalny i pozostaw na 4-5 minut.
- Otwórz puszkę czerwonej fasoli i przełóż całą zawartość do garnka. Dodaj także posiekany czosnek i pokrojoną świeżą paprykę. Przypraw całość do smaku solą i gotuj ponownie na niedużym ogniu i pod przykryciem przez około 15 minut.
- Na koniec dodaj do zupy passatę lub koncentrat pomidorowy, ponownie zagotuj i ewentualnie przypraw już finalnie dodatkową porcją przypraw i soli. Możesz także wlać więcej wody, aby danie było rzadsze.
- Podawaj z chrupiącym pieczywem, ryżem lub podpieczonymi plackami tortilli. Możesz bezpośrednio na talerzu na środek dania nałożyć duży kleks gęstej kwaśnej śmietany lub naturalnego jogurtu.
Wskazówki
Czy trzeba podsmażać przyprawy? Nie trzeba, jednak przysmażone mają intensywniejszy smak i aromat.
Ponieważ liść laurowy jest twardy i nie mięknie podczas gotowania, nie można go kruszyć i rozdrabniać. Drobne kawałki liścia laurowego mogą podrażnić, a nawet pokaleczyć delikatny przewód pokarmowy.
Warto wszystkie zupy gotować na jak najmniejszym ogniu, gdyż gotowane szybko i na dużym ogniu mają w sobie mniej smaku.
Zupy i dania rozgrzewające są proste i szybkie do zrobienia
Podczas chłodnych dni najszybciej rozgrzejesz jedząc zupę lub jednogarnkowe danie. Nie zawsze musi być to coś na bazie długo gotowanego mięsa. Tak samo sycą i rozgrzewają dania jarskie, o czym często przekonuję na swoim blogu. Ponieważ pora roku sprzyja poszukiwaniom takich dań, zapraszam Cię do skorzystania do jednego (lub nie tylko jednego) z moich przepisów.
Chowder kukurydziany z boczkiem i tymiankiem to gęsta zupa wywodząca się z Anglii, ale popularna także wśród Australijczyków i mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Kiedyś była zupą z ryb i owoców morza, ale teraz bardzo ewoluowała. Nie pokusiłabym się o odnalezienie jedynie słusznego przepisu. Sprawdź czy moja wersja chowdera zasmakuje Ci. W przepisie znajdziesz dwie wersje podania jej – po zmiksowaniu i bez miksowania.
Flaczki – wprawdzie gotują się nieco dłużej, ale to klasyka rozgrzewających zup. Warto pamiętać o nich zawsze wtedy, kiedy zależy nam na daniu rozgrzewającym i sycącym. Polecam Ci mój przepis na flaczki cielęce, są naprawdę pyszne.
Pikantne curry z dynią, selerem i ciecierzycą to gęsta zupa o ciekawym, intensywnym smaku. Na pewno nakarmi głodnego i rozgrzeje zmarzniętego, gwarantuję. To doskonałe danie dla wielbicieli dyni i aromatu klasycznego indyjskiego curry. Jest to danie typowo wegańskie, gdyż nie ma w nim nic pochodzenia zwierzęcego. Do zabielenia i jednocześnie połączenia smaku wykorzystałam mleczko kokosowe.
Przepisy na inne zupy znajdziesz na górnej belce strony, w zakładce OBIADY i pod kategorią ZUPY. Zapraszam do korzystania i życzę Ci bardzo smacznego ?
Uwielbiam wołowinę i fasolę, więc Twój przepis sobie chomikuję ??
Eve, to proste i pyszne danie, więc smacznego 🙂