Schab to nie tylko popularne kotlety schabowe z chrupiącą skórką. Schab także może być delikatny i soczysty. Duszony w pysznym sosie zachwyci smak niejednego amatora mięsa. Sprawdź mój przepis na schab w ciemnym sosie z korniszonami.
Kotlety schabowe to danie nie dla każdego. Nie każdy je lubi, choć mięsożercom pewnie trudno w to uwierzyć. Schab uważany jest za mięso dość zbite suche, które nieumiejętnie przyrządzone łatwo staje się wiórowate i mało apetyczne. Nasz tradycyjny polski schabowy może zachwycić lub zniechęcić. Ja jednak dzisiaj zapraszam Was na inną formę schabu: w postaci niewielkich paseczków, uduszonych w ciemnym sosie z korniszonami. Bardzo lubię dodatek marynowanych warzyw do ciemnych, mięsnych sosów. Wspaniale przełamują smak i nadają mu lekkości. Warto spróbować, polecam.
Przepis na schab w ciemnym sosie z korniszonami
Składniki na 4-5 porcji:
- 500 g schabu bez kości
- 2-3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu
- 2 lekko czubate łyżki mielonej słodkiej papryki
- 1 średnia cebula
- 3 średnie ząbki czosnku
- 3 łyżki smalcu lub oleju (słonecznikowy, rzepakowy)
- 200 g niedużych ogórków konserwowych (korniszonów)
- sól do smaku
Jak zrobić schab w ciemnym sosie z korniszonami – krok po kroku
- Ze schabu wyciąć ewentualne błony. Pokroić w średniej grubości plastry, a następnie w poprzek, w podobnej grubości paski.
- Cebulę i czosnek obrać. Cebulę pokroić w kostkę, czosnek posiekać.
- Mąkę wymieszać z mielonym pieprzem. Dodać do pokrojonego mięsa i wymieszać, aby każdy kawałek był obtoczony w mące.
- Na patelni rozgrzać tłuszcz (smalec lub olej). Dodać mięso, rozłożyć je w miarę równomiernie i na większym ogniu podsmażyć. Najpierw z jednej strony, a następnie z drugiej. Nie należy mieszać mięsa bez potrzeby, gdyż wtedy nie obsmaży się dobrze. Z mięsa wycieknie woda, wymiesza się z mąką i stworzy kleistą maź, która uniemożliwi usmażenie mięsa.
- Kiedy mięso będzie podsmażone cebulę i mieszając na większym ogniu smażyć przez około 1 minutę. Po tym czasie dodać paprykę i ciągle mieszając smażyć kolejną 1 minutę.
- Jeśli mięso było smażone na niezbyt głębokiej patelni, wtedy należy je przełożyć do garnka. Dodać czosnek, wlać wodę (najlepiej wrzącą), wsypać sól i wymieszać wszystko lekko. Garnek (lub głęboką patelnię) przykryć i całość dusić, a raczej obgotowywać na niewielkim ogniu aż do miękkości mięsa.
- Ogórki konserwowe pokroić dowolnie, ale niezbyt drobno. Ja pokroiłam je wzdłuż na 4 części. Przełożyć je do mięsa i wszystko razem gotować jeszcze przez 2-3 minuty na niedużym ogniu.
Z czym podawać?
(aby otworzyć przepis kliknij w nazwę lub zdjęcie)
Podawać z ziemniakami z wody, z puree ziemniaczanym, selerowym lub każdym innym. Jako dodatki pasuje między innymi najprostsza sałata ze śmietaną lub buraczki.
Buraczki zasmażane, podawane na ciepło – zawsze wspaniale pasują do wszystkich ciemnych, mięsnych sosów.
Polenta, czyli kaszka kukurydziana w formie puree lub obsmażanej kostki. Prosty dodatek, pochodzący z Włoch. Pasuje także do dań mięsnych i może zastąpić nasze tradycyjne polskie ziemniaki.
Puree ziemniaczane z dodatkiem gałki muszkatołowej, która pysznie harmonizuje z ziemniakami i podkręca smak puree.