Zapiekanka ziemniaczana z koprem włoskim – prosta, pyszna i przede wszystkim sycąca.
Zapiekanka ziemniaczana z koprem włoskim, z beszamelowym sosem i ulubionym serem. U mnie jest to mieszanka parmezanu, twardej mozzarelli i cheddara. Jednak ser nie dominuje smaku tej zapiekanki, jest jedynie czymś w rodzaju przysłowiowej wisienki na torcie 😉 Zapiekanka ziemniaczana z fenkułem, czyli koprem włoskim jest w smaku dość lekka, choć na pewno naje się nią każdy – obiecuję 🙂 Możesz wykorzystać do jej zrobienia ziemniaki, jakie pozostały Ci po obiedzie lub dnia poprzedniego po prostu ugotować ich więcej.
Na skróty
W przepisie na zapiekankę podane są dość orientacyjne proporcje. Ja akurat nie widzę potrzeby sztywnego trzymania się ich i podawania dokładnie odmierzonych ilości. Dodasz więcej ziemniaków – będzie ich więcej, a zapiekanka będzie bardziej ziemniaczana. Lubisz smak i aromat kopru włoskiego – dodaj nawet dwa, a będzie aromatyczniej.
Koper włoski, czyli fenkuł to bardzo aromatyczna roślina. Cudownie lekki i delikatnie anyżowy zapach kojarzy się zapewne wielu z nas z herbatką koperkową 😉 W zapiekance uzupełnia się z ziemniakami i sosem beszamelowym, tworząc smaczne danie. Zapiekanka ziemniaczana z koprem włoskim poleca się na obiad 🙂 Zapraszam po przepis.
Zapiekanka ziemniaczana z koprem włoskim – przepis
Składniki:
- 5-6 większych ziemniaków
- 1 koper włoski
- 1 większa cebula
- 3 większe ząbki czosnku
- 2-3 łyżki oleju
- sól i pieprz według smaku
- parmezan lub twardy żółty ser do posypania – tyle, ile lubisz
- sos beszamelowy
Ziemniaki wyszoruj i ugotuj w mundurkach na pół miękko. Ugotowane wystudź, obierz i pokrój w średniej grubości plastry. Możesz również wykorzystać ugotowane wcześniej ziemniaki, jakie pozostały Ci z obiadu, także z poprzedniego dnia.
Wskazówka: możesz przygotować zapiekankę z surowych ziemniaków, bez gotowania ich wcześniej. Jednak wtedy będzie ona musiała być dłużej zapiekana, aby ziemniaki zmiękły. W zależności od tego jak grube plastry pokroisz, będzie to czas między 40, a nawet 60 minut.
Koper włoski wypłucz dobrze pod bieżącą wodą. Przekrój wzdłuż na pół, a następnie pokrój w niezbyt grube plastry.
Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka.
Czosnek obierz i posiekaj drobno.
Na większej patelni lub w garnku z grubym dnem rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę. Kiedy zacznie się lekko złocić, dodaj koper i podsmażaj przez 5-6 minut. Mieszaj jednak często, aby nic nie przypaliło się, bo potrwa nabierze gorzkawego posmaku. Na koniec dołóż czosnek, przemieszaj i zdejmij z ognia.
Na dno naczynia do zapiekania wlej 1/3 sosu beszamelowego. (Naczynie możesz wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia, ale nie jest to konieczne.)
Na sosie ułóż pokrojone ziemniaki i podsmażony koper – układaj to wszystko warstwami.
Na wierzchu nałóż resztę sosu beszamelowego, a na nim starty na tarce ser.
Zapiekaj w temperaturze 180 stopni Celsjusza do zrumienienia sera.
Przepis na sos beszamelowy do zapiekanki
Składniki:
- 50 g masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 250 ml mleka
- sól i pieprz według smaku
- 1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Sposób wykonania:
W garnku roztop masło i dodaj do niej mąkę pszenną. Mieszając połącz razem i podsmaż krótko, aby tylko zaparzyć mąkę – nie powinna się zarumienić.
Cały czas mieszając wlewaj mleko i gotuj na mniejszym ogniu przez 2-3 minuty.
Zdejmij z ognia i przypraw solą, pieprzem, świeżo startą gałką muszkatołową i sokiem z cytryny.
Wskazówka: aby uzyskać ciekawy posmak i aromat, możesz do sosu dodać 100-150 ml wytrawnego lub półwytrawnego białego wina.
Zapiekanki z ziemniaków do pyszna i sycąca opcja obiadowa
Jeśli, podobnie jak ja, wyjątkowo lubisz ziemniaki, wykorzystaj je do zrobienia także innych moich zapiekanek. Są najczęściej bardzo proste do zrobienia, a przede wszystkim sycące. Wielką ich zaletą jest to, że można je odgrzewać bez obaw, że stracą na smaku.
Zapiekane puree ziemniaczane w towarzystwie kiełbasek – pysznie smakuje nawet na zimno. Wykorzystaj ziemniaki z poprzedniego dnia, na które nie masz pomysłu.
Zapiekanka dyniowo-ziemniaczana z maślakami – poza sezonem wykorzystaj dowolne grzyby. Mogą to być również mrożone lub suszone leśne grzyby, a także pieczarki. W przypadku pieczarek warto sięgnąć po brązowe, które są bardziej aromatyczne.
Małgosiu super przepis 🙂 bardzo lubię ziemniaki i zapieknaki. Takiej z koprem włoskim jeszcze nie jadłam. Z chęcią skorzystam z przepisu 🙂 pozdrawiam serdecznie…