Galaretka z truskawkami to bardzo prosty i smaczny deser. Za czasów PRL galaretki z owocami były bardzo popularne, co nie znaczy, że teraz możemy o nich zapomnieć.
Galaretka z truskawkami była bardzo modnym deserem z czasów mojego dzieciństwa. Coś bardzo prostego, wręcz banalnego, ale w tamtych czasach był to prawdziwy rarytas. I chyba w większości domów goszczący bardzo często. Kiedy szło się do kawiarni, to właśnie taka banalna galaretka wypełniała lady chłodnicze. Pałaszowaliśmy aż się nam uszy trzęsły. Dzisiaj coraz częściej wraca się do starych przepisów. Tym bardziej, że galaretek mamy pod dostatkiem, w różnych kolorach i smakach. Owoców też mnogość: od naszych krajowych, znanych każdemu, po wymyślne, egzotyczne.
Jakiś czas temu zdziwiłam się widząc na stoisku z nabiałem, pośród jogurtów i serków…galaretkę. Taką bez niczego, samą galaretkę w przeźroczystym kubeczku. Dopadło nas takie lenistwo, że nawet galaretki gotowe kupujemy?? Przecież zrobienie jej to chwila. Fakt, trzeba trochę poczekać aż zastygnie, ale i na to jest sposób: wystudźcie ja, aby nie była ciepła i wrzućcie do niej zamrożone owoce, a zastygnie w mig. Przy okazji owoce rozmrażając się nie stracą soku i będą smakowały jak świeże.
Jak zrobić galaretkę z owocami?
Na każdym opakowaniu galaretki znajdziecie przepis. Zróbcie tak, jak jest tam napisane. Następnie przestudzoną już zalać umyte i osuszone owoce. Wstawić do lodówki, żeby całość zastygła. Przed podaniem można udekorować bitą śmietaną lub zwykłą, ale dobrą, kwaśną i gęstą. Tez wychodzi pysznie ? Taką galaretkę można zrobić także z wykorzystaniem ulubionego soku owocowego z dodatkiem żelatyny. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po przestudzeniu dodajemy do soku owocowego i odstawiamy do zastygnięcia.
Co do galaretki zamiast żelatyny?
Są osoby, które z różnych powodów nie chcą używać zwierzęcej żelatyny. Dla nich doskonałą alternatywą jest agar-agar, czyli substancja żelująca, składająca się z cukru galaktoza (kiepsko przyswajalnego dla organizmu człowieka.) Jest substancją roślinną, a powstaje z krasnorostów, wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii. 1 łyżeczka żelatyny odpowiada mniej więcej 1,5 łyżeczki agaru. Agar-agar pęcznieje w zimnej wodzie, a rozpuszcza się we wrzątku. Co ciekawe, zastyga już w temperaturze około 40-50 stopni. Po namoczeniu agaru w zimnej wodzie i jego napęcznieniu, należy go gotować przez kilka minut i w przeciwieństwie do żelatyny, można go gotować ponownie w przypadku nietrafionych proporcji.
Jeśli jednak ani żelatyna, ani agar-agar nie odpowiadają Wam, możecie zrobić galaretkę z wykorzystaniem owocowych pektyn. Jakie owoce zawierają ich dużo? Czarne i czerwone porzeczki, kwaśne jabłka, agrest, pigwa, śliwki to prawdziwe skarbnice pektyn. Wystarczy długo gotować owoce z niewielką ilością wody i cukrem, potem odcedzić dokładnie. Po wystygnięciu otrzymamy galaretkę.
Domowe desery to nie tylko galaretka z truskawkami- spróbuj także innych
Domowe desery są zawsze znacznie zdrowsze niż te, które można kupić w sklepach. Nie jest trudno je zrobić, a ogranicza nas tylko nasza smakowa wyobraźnia. Spróbuj moich deserów, może zasmakują i Tobie – aby otworzyć link z przepisem, kliknij w nazwę lub zdjęcie.
Kakaowy deser – pudding z nasionami chia, miodem, pomarańczą i granatem. Nieco egzotycznie, ale smacznie, zdrowo i pięknie.
Czekoladowa aksamitna owsianka z nasionami chia i z bakaliami – prawdziwa bomba! Tego deseru po prostu trzeba spróbować.
Buber – kasza manna ugotowana na mleczku migdałowym, ze skórką pomarańczową i owocami. Przepis pochodzi od szefa kuchni Firmy Sokołów, Dominika Moskalenko – polecam.