Pulled pork, czyli rwana wieprzowina, to nic innego jak łopatka wieprzowa długo pieczona w niskiej temperaturze. Do tego stopnia, że po upieczeniu można ją z łatwością rozrywać dwoma widelcami na cienkie, delikatne włókna. Pewnie stąd jedno z określeń wyczesana.
Pulled pork, czyli rwana wieprzowina – dobór przypraw jest raczej dowolny, co komu w duszy gra. Przyznam się Wam, że szukałam w internecie informacji, czy może jest jakaś “jedyna i słuszna” receptura, ale nie znalazłam. Zrobiłam zatem po swojemu, z moim zestawem przypraw i dodatków. Nie warto jednak bawić się z pulled pork mając do dyspozycji niewielki kawałek mięsa. Dlaczego? Dlatego, że tak upieczona łopatka jest idealna do kanapek, bułek, czy naleśników. Znika błyskawicznie podjadana w różnych formach! I choć u nas bardzo mało je się mięsa, to w tym przypadku piekę przynajmniej półtorakilogramowe kawałki. Na mniejsze szkoda czasu. Tym bardziej, że taką pieczeń można wykorzystać na wiele sposobów, na zimno lub na ciepło. Przepis jest nieco czasochłonny, ale prosty i łatwy. Naprawdę wart przynajmniej wypróbowania.
Przepis na pulled pork, czyli rwaną wieprzowinę
Zalewa -marynata do wieprzowiny pulled pork
Składniki:
- 1,5-2 litry wody (marynata musi przykryć mięso)
- 5 łyżek soli
- 4 większe liście laurowe
- 1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- 2 średnie cebule
- 5-6 średnich ząbków czosnku
Łopatka wieprzowa – jak przyprawić
Składniki:
- ok. 2 kg łopatki wieprzowej
- sos barbecue – opcjonalnie
- 2 płaskie łyżeczki
- soli1 łyżeczka pieprzu
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżeczki mielonego lub utłuczonego w moździerzu kuminu
- 2 łyżeczki brązowego trzcinowego cukru
Jak zrobić pulled pork, czyli łopatkę wieprzową rwaną – krok po kroku
- Na początek należy przygotować zalewę – marynatę do mięsa: do garnka wlać wodę, dodać obraną i pokrojoną w plastry cebulę oraz obrany o pokrojony w ćwiartki czosnek. Następnie wsypać sól, pieprz, ziele angielskie i pokruszone liście laurowe. Doprowadzić do wrzenia i na minimalnym ogniu gotować przez około 2-3 minuty. Wystudzić dobrze.
- Do zimnej marynaty włożyć łopatkę, a naczynie przykryć i wstawić do lodówki na 12-24 godziny. Zalewa powinna dokładnie przykrywać mięso.
- Wszystkie przyprawy oprócz sosu barbecue wymieszać razem.
- Mięso wyjąć z zalewy, dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem i natrzeć przyprawami.
- Owinąć folią spożywczą i ponownie odstawić do lodówki na przynajmniej 8-10 godzin – najwygodniej na noc.
- Następnie łopatkę przełożyć do naczynia do zapiekania, szczelnie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 110°C i piec przez około 6-7 godzin.
- Po tym czasie częściowo naczynie odkryć i dopiec mięso w temperaturze 140°C przez około 1-2 godziny – powinno nieco się zrumienić.
- Upieczona łopatkę odstawić na około pół godziny, aby mięso “odpoczęło”.
- Przy pomocy dwóch widelców rozdzielać (wyczesywać) kawałki mięsa na cienkie włókna. Wymieszać z powstałym podczas pieczenia sosem, a także (opcjonalnie) z sosem barbecue.
- Podawać z bułkami, na kawałkach chleba, z naleśnikami lub plackami tortilli. Jako dodatki świetnie się sprawdzają surówki z kapusty białej lub czerwonej, plastry pomidorów, pikle, czerwona i zwykła cebula.
Wskazówka
Z marynowania mięsa można zrezygnować, ale to dzięki temu mięso nabiera dodatkowej soczystości.
Jak wykorzystać pulled pork, czyli rwaną wieprzowinę
Fantastycznie smakuje z podpieczonymi plackami tortilli, czyli jako quesadilla z dodatkiem sera, na przykład idealnego do zapiekania cheddara. Pulled pork doskonale sprawdza się do kanapek i bułek na zimno lub gorąco. Wielbiciele dań z grilla mogą taką kanapkę lub bułkę lekko podpiec.