Domowa jarzynka, przyprawa do potraw takich jak zupy czy sosy. Zdrowa, bez dodatku chemii i zwierzęcych tłuszczów – zrobisz ją prosto i szybko w domu – sprawdź mój przepis.
Jarzynki, bulionetki, kostki rosołowe – to one dosmaczają potrawy w wielu domach. Niestety bardzo często są to produkty kupowane w sklepach, bez wnikliwego sprawdzenia składu. Wielu z nas zdaje się na ich smak, nie dbając zupełnie o to, co jest w składzie. A tam mogą być takie składniki, od których włos na głowie dęba staje. Utwardzone tłuszcze roślinne, substancje wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu, inozynian disodowy, guanylan disodowy, 5′-rybonukleotydy disodowe), spore ilości soli, skrobia, aromaty, ekstrakt drożdżowy, cukier, regulatory kwasowości (najczęściej kwas cytrynowy) barwniki (karmel amoniakalny). Naprawdę to chcemy jeść?
Niestety bardzo często to właśnie stanowi podstawę smakową zup i sosów. Najsmutniejsze jest to, ze wielu blogerów kulinarnych w przepisach podaje sklepowe kostki rosołowe lub bulionetki. Pamiętam, że kiedyś trafiłam na przepis na domowy rosół…z dodatkiem kostek rosołowych. Mimo, że był przygotowany na drobiu i cielęcinie, z dużą ilością warzyw, to na końcu listy były właśnie nieszczęsne kostki rosołowe. To jednak świadczy o tym, że wielu z nas uzależniło się już od sztucznych “polepszaczy” smaku. Nie chcę być jednak hipokrytką: mam za sobą czasowy epizod z takimi produktami w tle. Kiedy jednak zaczęłam gotować bardziej świadomie i czytać składy, to tego typu produkty przestały gościć w mojej kuchni. Na początku było trudno przyprawiać potrawy, jednak po pewnym czasie zaczęłam odnajdywać smaki dzieciństwa. Nie warto iść na skróty w kuchni.
Poniżej znajdziecie przepis na zamiennik kostki rosołowej. Jest to wersja wegetariańska, bez mięsa, tylko na samych warzywach. W mnie jest w formie pasty, ale nie zapominajcie, że kupowane kostki rosołowe mają w sobie tłuszcze utwardzone, które nadają im zbitej konsystencji.
Domowa jarzynka – przyprawa do potraw – przepis
Składniki:
- 300 g selera
- 600 g marchwi
- 300 g pietruszki
- 100 g cebuli
- 4 duże ząbki czosnku
- 100 g pora
- 1 szklanka lekko ugniecionego w niej lubczyku (z łodyżkami)
- 1 średni pęczek natki pietruszki
- 2 większe liście laurowe
- 1 łyżeczka ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżka soli
- opcjonalnie 1/2 łyżeczki kurkumy
Jak zrobić domową jarzynkę – krok po kroku
- Warzywa (marchew, seler, pietruszkę) umyć i obrać. Jeśli skórka jest zdrowa, wtedy wystarczy dobrze wyszorować. Pokroić w mniejsze kawałki.
- Cebulę i czosnek obrać i również pokroić w mniejsze kawałki.
- Pora dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, podzielić na kilka kawałków.
- Lubczyk i pietruszkę wypłukać dokładnie.
- W garnku rozgrzać olej i na średnim ogniu podsmażyć delikatnie cebulę i czosnek. Dodać resztę warzyw, liście laurowe, ziele angielskie, kurkumę i wymieszać wszystko razem.
- Pod przykryciem udusić na niewielkim ogniu do miękkości.
- Przestudzić lekko, dodać sól i zmiksować blenderem na gładką masę.
- Jarzynkę można przechowywać w słoiczkach po zapasteryzowaniu lub zamrożoną w niewielkich pojemniczkach, na przykład takich na kostki lodu. Wtedy taki pojemnik należy przed wstawieniem do zamrażarki owinąć dokładnie folią spożywczą lub przełożyć do woreczka i usunąć z niego powietrze.
- Z tej porcji wyszedł mi słoik litrowy gotowej pasty.
Wskazówki
Jeśli nie masz naprawdę dobrego blendera z bardzo ostrym nożem, wtedy przed blendowaniem wyjmij liście laurowe. Ponieważ są one twarde i ostre nawet po ugotowaniu, jeśli nie zostaną dokładnie zmiksowane mogą skaleczyć przełyk lub błonę śluzową.
Proporcje składników i przyprawy możesz dowolnie modyfikować według własnego smaku.
Możesz zrobić jej większą ilość i pasteryzować w niewielkich słoiczkach, aby wystarczyła na całą zimę.
Domowa jarzynka – do czego jej używać?
Jest idealna do przyprawiania zup, a także przyprawiania i zagęszczania sosów. Świetnie pasuje do mielonego mięsa (pulpety, klopsy, kotlety mielone) lub makaronowych zapiekanek. Wszędzie tam, gdzie do tej pory używaliście kupowanych w sklepie jarzynek, użyjcie domowej jarzynki.
Jarzynkę możesz przygotować także w inny sposób – sprawdź przepis na jarzynkę z solonych warzyw.
Domowe przetwory są proste do zrobienia – sprawdź inne moje przepisy
Domowy ocet jabłkowy – do potraw, napojów, a także jako środek kosmetyczny. Sprawdź jak zrobić ocet jabłkowy i do czego go wykorzystać.
Słodko-kwaśny sos chilli z czosnkiem – ten doskonały dodatek do potraw możesz zrobić samodzielnie w domu.