2,9K
W planie była sałatka z ryżem i pieczonym kurczakiem. Na blogu już taka była, ale pomyślałam, że dobrze byłoby przypomnieć ten przepis z nowymi zdjęciami. Kurczaka miałam z poprzedniego dnia, musiałam tylko ugotować ryż. A że akurat przyszła sąsiadka na kawę, to tak się zagadałyśmy, że w efekcie ryż przypominał zbitą masę, a nie coś, co nada się do sałatki. Szkoda mi było jednak go wyrzucić, więc po namyśle postanowiłam zrobić wegańskie gołąbki. Przy okazji wykorzystałam niewielką główkę młodej kapusty, która czekała cierpliwie na swoją kolej, ale do zupełnie innego dania. Co z tego wyszło? Możecie zobaczyć na zdjęciach, a potem zrobić samodzielnie ?
Składniki na 2-3 porcje:
100 g ryżu
2 duże cebule
2 średnie marchewki
1 papryczka chilli
1 łyżka oleju
1 łyżka mielonej wędzonej papryki
1 mała młoda kapusta
sól do smaku
odrobina oliwy do spryskania przed pieczeniem
dodatkowo – opcjonalnie:
świeże pomidory
czosnek
ulubione zioła: bazylia, rozmaryn, pietruszka, szczypiorek etc.
Jak zrobić wegańskie gołąbki?
Ryż ugotować na sypko w osolonej do smaku wodzie. Przestudzić.
Z kapusty pooddzielać liście, ściąć grube nerwy. Liście sparzyć. Gdyby kapusta była mocno zbita, wtedy należy ją sparzyć we wrzątku w całości.
Marchew obrać, zetrzeć na grubej jarzynowej tarce.
Papryczkę chilli posiekać bardzo drobno. Wielbiciele ostrych smaków mogą posiekać ją razem z pesteczkami.
Cebulę obrać i pokroić w średniej grubości kostkę lub nieduże piórka.
Na patelni rozgrzać olej. Dodać cebulę i przysmażyć ją aż zacznie lekko brązowieć. Uważać, aby nie przypaliła się. Wsypać wędzoną paprykę i mieszając cały czas podsmażyć ją razem z cebulą przez około pół minuty. Zdjąć z ognia.
Do ryżu dodać podsmażoną z papryką cebulę, startą marchewkę i posiekaną papryczkę chilli. Wszystko razem dobrze wymieszać, przyprawiając do smaku solą.
Sparzone liście kapusty rozkładać na płasko. Wzdłuż głównego nerwu nakładać farsz. Boki liścia zakładać do wewnątrz, a następnie zwijać w rulonik.
Formę do zapiekania natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia. Układać zawinięte gołąbki. Na gołąbkach można kłaść plastry pomidora, a między nimi ząbki czosnku. Jeśli zostaną resztki kapusty, je również (pokrojone na mniejsze kawałki), można porozkładać wokół gołąbków.
Wszystko bardzo delikatnie posmarować lub spryskać oliwą.
Gołąbki zapiekać w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni C aż kapusta zmięknie całkowicie. Gdyby za bardzo się przypiekały, wtedy wystarczy przykryć częściowo naczynie.
Z czym podawać wegańskie gołąbki?
Te gołąbki mają dość zdecydowany smak, który nadała im wędzona papryka. Fantastycznie smakują:
- z pomidorowym sosem tradycyjnym lub na bazie naturalnego jogurtu,
- z ulubionym ketchupem,
- z jogurtowymi sosami ziołowymi,
- z tradycyjnymi grzybowymi (z grzybów leśnych lub pieczarek),
- z sosem mięsnym, który pozostał z poprzedniego dnia – choć w tym przypadku nie będzie już to wersja ani wegetariańska, ani tym bardziej wegańska.
Jeśli lubicie takie nietypowe gołąbki, to spróbujcie także gołąbków z farszem z ziemniaków i dyni. Też są pyszne!