Prawdziwa lemoniada turecka, bardzo esencjonalna i aromatyczna. Sprawdza się doskonale na upalne dni, zwłaszcza z kilkoma kostkami lodu i gałązką mięty.
Prawdziwa lemoniada turecka zawładnęła moimi kubkami smakowymi. Przepis na nią otrzymałam od pani Renaty, mojej stałej czytelniczki, która od wielu lat mieszka w Turcji. Jest dla mnie prawdziwą skarbnicą przepysznego jedzenia! Jeśli lubisz cytrusy i napoje na ich bazie, to koniecznie spróbuj tej pysznej lemoniady. Na pewno zaspokoisz pragnienie, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Przepis na tę lemoniadę jest dość prosty, choć wymaga nieco więcej czasu, niż klasyczne polskie lemoniady. Uwierz mi jednak, że warto. Ja pierwszą porcję zrobiłam z pojedynczych proporcji. Kolejne już były podwójne, potrójne, a nawet poczwórne…
Przepis na prawdziwą lemoniadę turecką
Składniki na około 700 ml:
- 1 pomarańcza
- 1 cytryna
- ok. 1 i 1/2 szklanki wody
- 1 szklanka cukru
Jak zrobić lemoniadę – krok po kroku
- Dzień wcześniej wyszoruj porządnie pomarańczę i cytrynę, osusz je i włóż do zamrażarki na około dobę. Po zamrożeniu owoce nabierają większej soczystości.
- Następnego dnia wyjmij zamrożone cytrusy i pozostaw do przynajmniej częściowego rozmrożenia. Następnie pokrój na mniejsze kawałki i zblenduj drobno – oczywiście razem ze skórką.
- Do zblendowanych owoców dodaj cukier i wszystko razem porządnie wymieszaj. Najlepiej jest to zrobić ręką, ugniatając podobnie jak przy doprawianiu mielonego mięsa. Chodzi o to, aby rozetrzeć drobinki owoców z cukrem i wyciągnąć maksimum soku.
- Połączone z cukrem owoce odstaw na 1-2 godziny, a potem wyciśnij jak najdokładniej sok. Najlepiej i najszybciej po prostu przez gazę. Możesz również użyć drobnego, większego sitka, ale jest to dość żmudna praca.
- Do wyciśniętego soku dolej wodę i ewentualnie dosłodź, jeśli dla Ciebie jest za mało cukru.
- Lemoniadę podawaj schłodzoną, z kostką lodu i gałązką świeżej mięty.
Jak smakuje prawdziwa lemoniada turecka i czym się różni od klasycznej?
Prawdziwa lemoniada turecka różni się od tej klasycznej tym, że do jej przygotowania wykorzystujesz cały owoc, łącznie ze skórką. To własnie skórka jest według mnie głównym nośnikiem smaku i aromatu. Jej “kolorowa” część to piękny cytrusowy zapach i posmak. Natomiast biała część (albedo) to gorycz, w tym napoju delikatnie wyczuwalna i jednocześnie przełamująca słodycz. Nasza klasyczna lemoniada to sok wyciśnięty z owoców, a skórka dodawana jest tylko w formie plastrów. Porównując obie lemoniady, w klasycznej jest to słabo wyczuwalne jeśli chodzi o smak i aromat.
Z pewnością duże znaczenie ma fakt, że przygotowując klasyczną lemoniadę turecką owoce rozdrabniasz, a następnie łączysz z cukrem i pozwalasz mu wycisnąć maksimum smaku i aromatu. W przeciwieństwie do lemoniady klasycznej, gdzie cukier dodawany jest tylko dla smaku.
Prawdziwa lemoniada turecka dobra nie tylko do gaszenia pragnienia
Ta lemoniada nie tylko gasi pragnienie, ale jest także doskonałą bazą do drinków. Możesz łączyć ją z różnymi alkoholami, a jeśli chcesz uzyskać jeszcze bardzie esencjonalną bazę, wystarczy, że zmniejszysz ilość dodanej wody. Z samego soku, jaki wyciśniesz z połączonych z cukrem owoców, możesz zrobić desery, a nawet wykorzystać go do ciasta. Nie bez znaczenia jest także piękny i intensywny kolor tej lemoniady 🙂 Pozostaje mi już tylko zaprosić Cię do wypróbowania przepisu, bo jest naprawdę wyjątkowy.
Sprawdź także jak smakują inne moje lemoniady
Cytryny, woda i coś do posłodzenia: miód, cukier, stewia… Podstawowy przepis na klasyczną lemoniadę – sprawdź jaki prosty – zobacz przepis na lemoniadę w wersji podstawowej.
Lemoniada rabarbarowa – możesz wykorzystać również rabarbar mrożony. Ten sposób pozwoli Ci cieszyć się smakiem rabarbarowej lemoniady przez cały rok. Zobacz przepis na lemoniadę z rabarbarem.
Czy ananas i lemoniada to dobre połączenie? Oczywiście! Masz akurat pod ręką świeżego ananasa? Zrób lemoniadę anansową, która na pewno zachwyci zarówno wielbicieli lemoniady jak i ananasa. Sprawdź mój przepis na orzeźwiającą lemoniadę ananasową.
Spodobał Ci się któryś z przepisów?
Podziel się nim w swoich mediach społecznościowych lub pozostaw komentarz 🙂
Pomysł na nietypową lemoniadę bardzo mi się podoba, muszę wypróbować. Zastanawiam się czy zamiast cukru nie dodać miodu…
Małgosiu, możesz dodać miód. Ja podałam składniki na oryginalny napój 🙂 Modyfikacje zawsze są wskazane 😉