Herbata z hibiskusa, pigwy i mięty to napój, który możesz podać na gorąco lub na zimno. W obu wersjach smakuje wybornie, jest delikatnie orzeźwiająca, a jej kolor piękny.
Herbata z hibiskusa z dodatkiem pigwy i mięty, gości na moim stole dość często. Kiedy pracuję przy komputerze, to najczęściej stawiam na biurku dzbanek z czymś do picia. Latem to najczęściej woda ze świeżymi ziołami i owocami. Zimą i wtedy, kiedy jest chłodno, zaparzam herbatę. Rzadko piję wtedy czarną herbatę, zdecydowanie bardziej wolę zieloną lub z suszonych owoców i ziół. Sporo ziół udało mi się ususzyć pod koniec lata, więc mogę cieszyć się moimi własnymi z własnego ogródka. Zioła w połączeniu z owocami dają ciekawe smaki i aromaty. Tym razem w roli głównej występuje hibiskus, który zachwyca mnie swoim przepięknym kolorem. Smakiem oczywiście też 🙂
Herbata z hibiskusa, z dodatkiem suszonej pigwy i mięty
Składniki na około 4-5 porcji:
- lekko czubata łyżka suszonych kwiatów hibiskusa
- 1 łyżka suszonej mięty
- mała garść suszonej pigwy – jest kwaśna, więc jej ilość dobierz pod swoje upodobania smakowe
- ok. 1000 ml wody
- opcjonalnie coś do posłodzenia: cukier, miód, słodzik
Kwiaty hibiskusa włóż do dzbanka lub karafki. Dodaj suszoną pigwę oraz miętę. Zagotuj w czajniku wodę i zalej wszystkie składniki wrzątkiem. Dzbanek (lub karafkę) przykryj pokrywką lub spodeczkiem i pozostaw na 3-4 minuty. Po tym czasie herbata jest gotowa – naleją ją do szklanek lub kubków i podawaj gorącą.
Herbata z hibiskusa – wersja na zimno
Zaparzoną herbatę pozostaw do całkowitego wystudzenia. Możesz ją zaparzyć mniejszą ilością wody, wtedy będzie bardziej aromatyczna i esencjonalna. Kiedy herbata będzie zimna, wlej ją do wysokich szklanek. Możesz dodać kostki lodu oraz świeże listki mięty do dekoracji.
Herbatę hibiskusową możesz łączyć z wieloma owocami i ziołami
Zamiast pigwy użyj suszonych jabłek. Nie masz? Nic straconego: pokrój świeże jabłko i jego plasterki dodaj do dzbanka. Możesz również użyć kilku plasterków cytryny, ale to trochę pójście na skróty. Może masz pod ręką inne suszone owoce? Śliwki, maliny, morele – wypróbuj jak smakuje herbata hibiskusowa z ich dodatkiem. Do słodkich owoców cudownie pasuje także rozmaryn – świeży lub suszony. Melisa, zwłaszcza ta cytrynowa, sprawdzi się pod koniec dnia, kiedy szukasz wyciszenia i odrobiny spokoju. Rumianek, chmiel, pokrzywa, a nawet czystek – nie bój się ich łączyć z owocami.
A może herbatka ziołowa z owocami?
Pijesz codziennie tzw. ziółka, które nie za bardzo Ci smakują? Dosmacz je owocami – suszonymi lub świeżymi – o ile oczywiście możesz to zrobić. Wypróbuj najlepsze dla Ciebie połączenia smakowe i baw się nimi. Twórz swoje własne mieszanki i receptury, i pij je zamiast gotowych napojów, które kuszą najczęściej kolorowymi opakowaniami. Lubisz bardzo słodkie napoje? Wykorzystaj miody oraz domowe syropy owocowe. Zwróć jednak uwagę, że miód traci swoje wartości już w temperaturze około 40-45 stopni Celsjusza. Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na jego walorach smakowych, ale i odżywczych, dodawaj go do przestudzonych herbatek.
Herbatka rozgrzewająca z pomarańczą – proszę bardzo!
Pomarańczową herbatę z korzennymi przyprawami również możesz przygotować w wersji rozgrzewającej, czyli na gorąco lub na zimno. Ta chłodna wersja sprawdzi się idealnie podczas upalnych dni – możesz nawet użyć jej jako “podstawy” do ponczu.
Wygląda obłędnie 😀 Pozdrawiamy
Dziękuję 🙂 Dobrą kawę również lubię 😉
Serdeczności!