Śledzie marynowane z cytryną i chilli są pikantne i bardzo aromatyczne, gdyż do ich marynowania wykorzystałam cytrynę – są to także śledzie bez grama octu.
Śledzie marynowane z cytryną i chilli w moim domu znikają bardzo szybko. Są jednocześnie pikantne od kawałków świeżej ostrej papryki i bardzo świeże, orzeźwiające od cytryny. To właśnie cytryna zakwasza je i nie potrzeba już dodatku octu, aby uzyskały odpowiednią kwaśność. Jednak te śledzie potrzebują czasu, aby smaki przegryzły się dobrze. Przepis otrzymałam od jednej z przyszywanych babć-cioć, Wiesi. Tak zrobione śledzie w słoiczku prezentują się pięknie i nadają się na drobny prezent świąteczny. Wystarczy nakrętkę okryć kolorową serwetką i przewiązać wstążeczką. Idąc w odwiedziny podczas świąt możemy wręczyć pani domu. Niewątpliwie każdy amator sledzi będzie zadowolony z takiego upominku.
Przepis na najlepsze śledzie marynowane z cytryną i chilli – jak zrobić śledzie marynowane bez octu
Składniki:
- 5-6 solonych śledzi (około 550-600 g)
- 2 papryczki chili
- 3 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- kilkanaście ziarenek pieprzu
- 1 cytryna
- dobrej jakości olej – około 400-500 ml
Jak zrobić śledzie marynowane z cytryną i chilli
- Śledzie wymoczyć w zimnej wodzie, pokroić na mniejsze kawałeczki.
- Cebulę obrać, pokroić w talarki lub półtalarki.
- Chili (z pestkami albo bez zależy jakie
ostre chcecie) pokroić w cienkie plasterki. - Cytrynę wyszorować i sparzyć, następnie pokroić w plasterki a później plasterek jeszcze na pół lub na 4 (w zależności od wielkości).
- Tak przygotowane składniki układamy w słoiku: cebula na dno, czosnek, papryczka, cytrynka i na koniec kawałki śledzi i przyprawy na górę. (Liść laurowy tylko na pierwszej warstwie.)
- Powtarzać warstwy aż do wypełnienia słoika.
- Następnie zalać olejem, żeby dostał się do wszystkich składników i lekko ugnieść łyżką.
- Słoik zakręcić i do lodówki na kilka-kilkanaście dni.
Najlepsze przepisy na śledzie
Sprawdź inne przepisy na śledzie, które znajdują się na moim blogu. Bez wątpienia wiele jest takich, które i Tobie szczególnie zasmakują. Ze względu na to, że śledzie to bardzo uniwersalny produkt, można je nie tylko marynować, a także łączyć z sałatkami warzywnymi czy sosami.
Śledzie z żurawiną to błyskawiczna sałatka, również z dodatkiem cytryny. Słodycz żurawiny wspaniale uzupełnia słony i wyrazisty smak śledzi z kwaskowatością cytryny.
Tatar śledziowy na krakersowej kruszonce, z dodatkiem marynowanych pieczarek – to jest po prostu pyszne! Niewątpliwie z tatarem ta przystawka ma niewiele wspólnego, ale ta nazwa chyba przyjęła się już. W każdym razie polecam, bo smakuje pysznie i wygląda oryginalnie. Krakersy możesz zrobić samodzielnie lub użyć kupionych w sklepie.
Śledzie w słodkawym sosie pomidorowym z kawałkami papryki – kwaskowate, słodkawe, dobrze doprawione. Postoją w lodówce nawet tydzień…o ile tyle wytrzymają, bo są bardzo smaczne.
Witam! Jestem "młodą" kucharką, dopiero się wszystkiego uczę. Bardzo lubię korzystać z nowych przepisów, ale nie zawsze wszystko jest dla mnie jasne. Dlatego pozwolę sobie zapytać: jakie śledzie mam kupić? na wagę czy w jakiejś paczce? Rozumiem, że to nie są filety śledziowe w oleju? Proszę się nie dziwić, że tak naiwnie pytam, ale wolę być wszystkiego pewna. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
Witaj.
Jeśli kupisz śledzie solone w wiaderku, wtedy trzeba będzie je wymoczyć w zimnej wodzie, bo są bardzo słone 🙂 takie śledzie można kupić też luzem, na wagę. Nie polecam kupować w oleju, bo one w zasadzie mają już swój smak 🙂
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, to śmiało 🙂 tutaj lub na maila 🙂
Pozdrawiam ciepło i życzę smacznych świąt 🙂
W końcu jakiś inny i ciekawy przepis na śledzika a nie ciągle oklepany na wszystkich forach w occie. Na pewno spróbuje tę wersję.
życzę smacznego 🙂
Zrobiłam. Zjadłam. Zachwyciłam się. Puściłam przepis w świat 🙂
to największy komplement dla mnie 🙂
dziękuję 🙂