Przepis na zakwas na biały barszcz nie jest szczególnie skomplikowany. Niewątpliwie jednak sam biały barszcz z domowego zakwasu jest przepyszny.
Przepis na zakwas na biały barszcz jest prostu. Bez wątpienia to już ostatnia chwila na samodzielne przygotowanie takiego zakwasu. Chyba, że wolimy kupować gotowy w sklepie lub żurek czy barszcz biały gotować na bazie proszku z torebki (brrrr…) Ja od dawna nie używam proszkowych dań, często jednak kupuję gotowe zakwasy w znajomym warzywniaku. Święta to czas, kiedy zależy mi, aby stół zastawiony był przysmakami, które przygotowałam od początku do końca sama. Warto kilka razy do roku zakasać rękawy i ruszyć do kuchni – tym bardziej, kiedy przepisy są proste i szybkie.
Przepis na zakwas na biały barszcz
Przygotowanie domowego zakwasu nie jest trudne, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza jest czystość – jeśli użyjemy niestarannie umytych naczyń i przyborów, wtedy zakwas spleśnieje. I nie dajcie sobie wmówić, że pleśń można wyrzucić! Wiem, że niektórzy z wszelkiego rodzaju przetworów, powstałą ewentualnie pleśń wyrzucają, a produkt…zjadają. Nigdy tak nie róbcie… Wiem, że zawsze szkoda nam naszej pracy, ale pomyślcie o własnym zdrowiu.
Czym różni się zakwas na biały barszcz od zakwasu na żurek?
Oba zakwasy różnią się rodzajem mąki, na bazie której je przygotowujemy. Zawsze jest to mąka razowa, lecz w przypadku białego barszczu – pszenna, a w przypadku żurku – żytnia. Mąka pszenna nadaje zakwasowi pewnej delikatności, a żytnia sprawi, że będzie ostrzejszy w smaku.
Jak zrobić domowy zakwas
Składniki:
- 3/4 szklanki mąki pszennej razowej
- 2 szklanki wody
- 2-3 średnie liście laurowe
- 1/2 łyżeczki ziaren ziela angielskiego
- 3-6 średnich ząbków czosnku (w zależności jak bardzo lubimy czosnek)
Na początek należy dobrze umyć i wyparzyć słój, w którym będziemy przygotowywać zakwas. Wodę na zakwas zagotować i przestudzić – powinna być ciepła, ale nie gorąca. Odpowiednia temperatura to ok. 35 stopni C, czyli niewiele więcej niż temperatura pokojowa.
Do słoja wlać wodę, wsypać mąkę i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką, aż nie będzie grudek.
Dodać liście laurowe, ziele angielskie i lekko zmiażdżone ząbki czosnku – ponownie wymieszać.
Słój nakryć bawełnianą ściereczką lub złożoną kilka razy gazą, zabezpieczyć gumką lub przewiązać, aby ściereczka nie zsunęła się. Następnie słój odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni.
2-3 razy dziennie należy zamieszać powstający zakwas (również najlepiej drewnianą łyżką).
Kiedy osiągnie wystarczającą kwaśność, wtedy można użyć go do przygotowania białego barszczu lub przelać do butelki i wstawić do lodówki.
Wskazówki:
Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu fermentacji, to możesz dodać 2-3 łyżki soku z ogórków lub z kiszonej kapusty, albo kawałek skórki od chleba pieczonego na zakwasie. Niech to jednak będą domowe ogórki lub domowa kapusta, aby mieć pewność, że to prawdziwy kwas z naturalnym kwasem mlekowym, a nie z np. octem. Co do chleba, to też warto mieć pewność, że nie ma chemicznych dodatków.
Zakwas jest gotowy po 5-8 dniach, w zależności jak kwaśny ma być biały barszcz. Czym dłużej stoi w ciepłym miejscu, tym fermentacja jest intensywniejsza, wiec warto wziąć to pod uwagę planując przygotowanie zakwasu.
Jeszcze jest czas, zrobić swój własny zakwas. Bez wątpienia warto, bo nic tak bardzo nie smakuje jak świąteczne dania przygotowane własnoręcznie od początku do końca. Biały barszcz z takiego domowego zakwasu jest naprawdę pyszny.
Już kolejny raz korzystam z tego przepisu na zakwas, Dziękuję Kochana za niego. 😀 Po nim barszcz biały, lub żurek jest zdecydowanie najlepszy 😀
Felicja, dziękuję ?Życzę Wam smacznych świąt ?