Pulpety z piersi kurczaka nie muszą być suche – mogą być miękkie, soczyste i bardzo smaczne. Zrób je w aromatycznym rosole, a przekonasz się.
Pulpety z piersi kurczaka są proste i szybkie do zrobienia. Chociaż w sumie to nie są do końca pulpety, ale raczej mięsne kuleczki z posiekanego drobno mięsa. Szałwia jeszcze do niedawna kojarzyła się nam głównie z naparami leczniczymi, ale coraz śmielej wracamy do stosowania ziół w kuchni. Jeszcze niedawno naszą przychylnością cieszyła się natka pietruszki, koperek, szczypiorek, a do rosołu czasami lubczyk. Obecnie nasze kuchnie pachną różnorodnością, a wspomniana przeze mnie szałwia jest wspaniałym dodatkiem. Ja najczęściej używam jej jako dodatek do zup i na średnim ogniu przysmażam świeże listki na maśle. Są lekko chrupiące i dodają ciekawego smaku. Bez wątpienia szałwia jednak może stanowić doskonałą przyprawę do mięsa, wędlin, najróżniejszych pulpetów czy zup. Ponieważ może zdominować smak potrawy swoim charakterystycznym smakiem i aromatem, należy dodawać ją z umiarem.
Zbliżają się święta, czyli czas w przeciętnym domu, spędzany głównie przy stole. Warto ugotować taki rosołek na poprawę trawienia.
Przepis na pulpety z piersi kurczaka w rosole
Składniki:
- 2 średnie piersi z kurczaka
- około 2 łyżki masła
- 1 łyżka listków szałwii
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- sól i pieprz świeżo zmielony
- 3 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- 1/4 średniego selera
- około 10-12 cm pora
- 2 średnie liście laurowe
- 1/2 łyżeczki ziaren ziela angielskiego
Sposób wykonania:
- Mięso z piersi zmielić lub bardzo drobno posiekać lub zmielić w maszynce z grubszym sitkiem.
- Listki szałwii wypłukać, osuszyć i posiekać niezbyt drobno. Następnie na patelni, na średnim ogniu, podsmażyć je delikatnie na maśle.
- Dodać do mięsa w raz z solą, pieprzem i skórką cytrynową – wszystko razem dobrze wymieszać.
- Pora dokładnie wypłukać. Marchew, pietruszkę i seler obrać, opłukać. Wszystkie warzywa przełożyć do garnka, zalać wodą (około 2 litry), dodać liście laurowe i ziele angielskie, posolić do smaku.
- Na wolnym ogniu ugotować wywar do miękkości warzyw, a po ugotowaniu warzywa wyjąć.
- Z mięsa formować niewielkie kuleczki i ugotować w wywarze warzywnym.
- Na koniec dodać pokrojone warzywa w dowolnej ilości – gdyby warzyw było za dużo, można je wykorzystać do przygotowania sałatki jarzynowej, na przykład z dodatkiem szynki.
Taki rosół powinien wyjść klarowny, mój niestety taki nie jest. Chciałam go podgrzać przed zrobieniem zdjęć dla Was, zadzwonił telefon…a rosołek prawie wyszedł z garnka. Stąd właśnie brak klarowności. Gwarantuję Wam jednak, że jeśli będziecie gotować go na delikatnym ogniu, to będzie kryształowy.