Papierówki smażone w cieście naleśnikowym to doskonałe dani, które sprawdzi się zarówno na letni obiad, jak i na deser czy ciepłą kolację. Sprawdź mój przepis i spróbuj.
Papierówki smażone w cieście naleśnikowym to coś bardzo pysznego i prostego do zrobienia. Przygotowuję je bardzo często w sezonie. Ponieważ są dostępne krótko, to warto cieszyć się nimi póki czas. Papierówki większości z nas kojarzą się z dzieciństwem. Mnie nie, gdyż jako dziecko nie lubiłam owoców, a wyjątkiem były czereśnie i to sporadycznie. Z wiekiem jednak smaki zmieniają się i doceniamy to, czego nie lubiliśmy jako dzieci.
Od znajomej dostałam olbrzymią torbę papierówek. Przywiozła mi ją późnym popołudniem, więc tego dnia nie robiłam z nich już nic (poza podjadaniem, rzecz jasna). Stały grzecznie i…pachniały. W całym domu było czuć ten cudowny zapach, aż ślinka leciała na samą myśl. Owoce z własnej działki są zawsze cudownie pachnące. Te kupione w sklepie nie pachną już tak intensywnie, nie zachwycają tak bardzo. Tym bardziej trzeba zamknąć w słoiki te smaki i aromaty, aby można nimi było zachwycać się w chłodne dni. Na początek jednak grube plastry papierówek smażone w naleśnikowym cieście. Danie dobre na obiad i na kolację. Na deser również się sprawdzi. Obsypane cukrem pudrem, cukrem z cynamonem lub kardamonem lub oblane miodem lub syropem klonowym. Jedno proste danie, a można podać na tyle sposobów. Takich jabłek nie obieram nigdy ze skórki. W niej zawarte jest całe bogactwo witamin i przede wszystkim błonnika. Zapraszam do stołu ?
Przepis na papierówki smażone w cieście naleśnikowym
Składniki:
- 1/2 szklanki mleka
- szczypta soli
- płaska łyżeczka cukru
- 1 jajko
- 1/2 szklanki mąki
- papierówki (na taką ilość ciasta wykorzystałam 8 średnich jabłek)
- tłuszcz do smażenia
- cukier puder do posypania
Jak zrobić papierówki smażone w cieście naleśnikowym – krok po kroku
- Mleko wlać do miseczki, dokładnie połączyć z mąką, solą i cukrem.
- Dodać jajko i roztrzepać na gładkie ciasto.
- Odstawić na 10-15 minut.
- W tym czasie umyć i osuszyć papierówki.
- Ostrym i wąskim nożem wyciąć środek bez przekrawania jabłka. Z pewnością najłatwiej (i najbezpieczniej) będzie użyć specjalnej wykrawaczki.
- Papierówki pokroić w grubsze plastry.
- W głębszej patelni lub garnku z grubym dnem rozgrzać tłuszcz.
- Każdy plaster zanurzać w cieście naleśnikowym i smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu z obu stron na lekko złoty kolor.
- Usmażone wykładać na ręcznik papierowy, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu.
- Podawać obsypane cukrem pudrem.
Co można zrobić z papierówek?
Ponieważ papierówki to dość delikatne jabłka i raczej nie nadają się do przechowywania w stanie surowym, warto zrobić z nich przetwory. Bez wątpienia będą cieszyły nasze podniebienia cały rok. Aby odtworzyć przepis, kliknij w nazwę lub zdjęcie.
Papierówki w waniliowym syropie – pasteryzowane w całości, doskonałe do deserów lub jako samodzielna przekąska.
Marmolada z papierówek – lekka, orzeźwiająca, wspaniała do ciast, deserów i świeżego pieczywa.
Lekki mus z papierówek – świetna baza do wszelkiego rodzaju jabłeczników i szarlotek.