Syrop dyniowy to pyszny dodatek do napojów i deserów. Warto samodzielnie przygotować go w domu, to naprawdę łatwe.
Syrop dyniowy to podstawa jesiennej dyniowej latte. Długo nie rozumiałam tego wszechobecnego zachwytu nad dyniową latte czy dyniowymi syropami. Do czasu jednak, kiedy zrobiłam pierwszy łyk i nie przesadzę mówiąc, że smak zachwycił mnie natychmiast. Wtedy zrozumiałam dlaczego tylu ludzi uwielbia tę kawę-niekawę. Podstawą jest syrop ugotowany z dodatkiem puree dyniowego i korzennych przypraw. Przyprawy dobiera się według własnego smaku. W moim przepisie znajdziesz zestawienie, które posmakowało mi najbardziej. Możesz jednak ilości i same przyprawy modyfikować dowolnie tak, aby jak najbardziej smak i zapach odpowiadał Twojemu podniebieniu. To przecież ma być coś, co zachwyci przede wszystkim Ciebie 🙂
Na skróty
Syrop dyniowy – przepis
Składniki:
- 1 i 1/3 szklanki wody
- 1 szklanka brązowego cukru
- 1/2 szklanki dyniowego puree
- 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1/3 świeżo startej gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki esencji waniliowej
Do garnuszka wlej wodę i wsyp cukier – zagotuj razem.
Do gotującej się wody z cukrem dodaj mielone przyprawy, czyli ziele angielskie, imbir, cynamon, gałkę muszkatołową. Wlej esencję waniliową oraz dołóż dyniowe puree.
Powstanie gęsty syrop, taki prawie mus. Mieszaj go, aby nie przypał się gotując na niewielkim ogniu przez około 5-7 minut.
Po tym czasie zdejmij z ognia – jest już gotowy.
Możesz finalnie przecedzić go przez sitko lub wycisnąć przez gazę, aby pozbyć się drobinek dyni. Nie jest to konieczne, aczkolwiek niektórym te drobinki przeszkadzają.
Tak przygotowany syrop możesz przelać do butelki lub słoiczka i przechowywać w lodówce przez kilka dni. Można również zrobić jego większą ilość, przelać do wyparzonych słoiczków (lub buteleczek) i pasteryzować.
Wskazówka. Przetwory z dyni lub szybko się zepsuć. Warto zatem, aby nie zmarnować swojej pracy, poddać je procesowi tyndalizacji. Tyndalizacja to trzykrotna pasteryzacja w odstępnie 24 godzin. Jeśli nie znasz tej metody, na pewno znajdziesz o niej sporo informacji w internecie lub książkach kucharskich.
Syrop dyniowy – do czego wykorzystać korzenny syrop z dyni
Taki syrop jest idealny jako dodatek do kawy lub do deserów, na przykład lodów czy też ciast. Można zrobić od razu większą ilość tego syropu. Wrzący przelać do wyparzonych słoiczków, a te odwrócić do góry dnem do wystudzenia. Zimą przyda się taki syrop na pewno. Może to też być oryginalny i smaczny prezent jadalny dla jakiegoś kawowego smakosza.
Domowe syropy do napojów i deserów można robić cały rok
Jeśli lubisz syropy do kawy, to spróbuj także syropu imbirowego, który powstanie przy okazji robienia kandyzowanego imbiru. To naprawdę pyszny i zdrowy duet 😉
A jeżeli szczególnie smakują Ci korzenne smaki, sprawdź jak smakuje piernikowy syrop. Wykorzystasz go nie tylko do kawy, ale także do deserów lub dań na słodko. Ja lubię polewać nim ryż z jabłkami, jest pysznie! 🙂
który a pewno rozgrzeje Was w chłodne dni lub piernikowego syropu nie tylko do kawy.
Dyniowe puree – jak je zrobić
Dyniowe puree można zrobić na dwa sposoby: można dynię ugotować lub przygotować dynię pieczoną w piekarniku, a następnie zmiksować blenderem lub przetrzeć przez sito. Obie metody sprawdzają się doskonale, choć ja zdecydowanie wolę piec dynię w piekarniku, po pokrojeniu ją na mniejsze kawałki. Mogę ją potem szybko przekształcić na przykład w pyszne konfitury nawet w środku zimy 😉