Krem z dyni i pieczonych warzyw z pleśniowym serem to najlepsza wersja zupy dyniowej.
Krem z dyni i pieczonych warzyw z pleśniowym serem skradł moje podniebienie i kulinarne serce. Upieczone warzywa dają niesamowitego smaku i aromatu, jakiego nie uzyska się robiąc tę zupę w tradycyjny sposób. Niewątpliwie największą w tym zasługę ma pieczony, karmelizowany czosnek. Specyficznej słodyczy dodają również pomidory, które także podkręcają finalny kolor.
Do przygotowania tego kremu wykorzystałam dynię hokkaido, której nie trzeba obierać ze skóry. Z pewnością ta czynność odstrasza wielu, bo – nie oszukujmy się – przy dużej dyni jest to męczące. Skóra dyni hokkaido jest delikatna, a zmiksowana staje się wręcz niezauważalna. Warto zatem sięgać właśnie po ten gatunek dyni.
Przepis na krem z dyni i pieczonych warzyw z pleśniowym serem
Składniki:
- 1 dynia o wadze około 1,5 kg (użyłam hokkaido)
- 3 duże pomidory
- 1 główka czosnku
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki oliwy
- sól do smaku
- mielona ostra papryka do smaku
- 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/3 łyżeczki mielonego suszonego czosnku
- ulubiony ser pleśniowy – ja użyłam camemberta i gorgonzoli
- dodatkowo: szczypiorek, ziarenka słonecznika lub dyni
Krem z dyni i pieczonych warzyw z pleśniowym serem – jak zrobić
- Dynię umyć, przekroić i łyżką wydrążyć środek z pestkami. Następnie odciąć górną i dolną końcówkę, a połówki dyni pokroić na mniejsze cząstki.
- Pomidory umyć, oderwać ewentualne ogonki i wyciąć zielony środek.
- Czosnek obrać z pierwszej zewnętrznej warstwy łuski i przekroić w poprzek.
- Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia, a na nim porozkładać kawałki dyni (miąższem do góry), pomidory i czosnek (również miąższem do góry.) Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni i piec przez około 40 minut. Czosnek powinien się skarmelizować, a pomidory i dynia przypiec.
- Upieczone warzywa wyjąć z piekarnika i odstawić do lekkiego wystudzenia, a w tym czasie cebulę obrać i pokroić w piórka, wyjąć upieczony czosnek z łuski.
- W garnku rozgrzać oliwę i na średnim ogniu zeszklić cebulę, a potem dodać do niej upieczoną dynię, pomidory i czosnek. Wlać wodę – na początek około 250-300 ml. Dodać sól, czosnek mielony, imbir i ostrą paprykę. Wszystko razem gotować na niedużym ogniu przez około 3-4 minuty.
- Garnek zdjąć z ognia i zawartość zmiksować blenderem. W razie potrzeby można dolać wodę i finalnie doprawić do smaku. Można wybrać wersję gęstego kremu lub lżejszej, bardziej rozwodnionej kremowej zupy.
- Pestki dyni lub słonecznika uprażyć na suchej patelni. Szczypiorek posiekać, a ser pleśniowy pokroić w mniejsze kawałki lub kostkę.
- Gorący krem z dyni i pieczonych warzyw podawać z uprażonymi pestkami, szczypiorkiem i kawałkami sera.
Przepisy z dynią w roli głównej
Jeśli lubisz dynię i potrawy przygotowywane z nią, zachęcam Cię do wypróbowania innych moich przepisów. Ponieważ dynia jest jednym z najbardziej uniwersalnych warzyw, warto ją wykorzystać nie tylko do dań wytrawnych, ale i słodkich. Wszelkie dżemy na bazie dyni stanowią smaczne urozmaicenie standardowych słodkich przetworów. Niewątpliwie lekki i aromatyczny dżem z dyni i pomarańczy zachwyci wielu smakoszy.
Prawdopodobnie pikantne risotto z dynią i rodzynkami może na pierwszy rzut oka wydawać się dziwne. Jednak warto sprawdzić jak smakuje, bo ten przepis zaskoczył już nie jednego.
Ponieważ dynia kojarzy się głównie z zupami, poniżej także inny przepis na zupę dyniową. Tym razem kremowa zupa dyniowo-ziemniaczana, bardzo smaczna i sycąca. Na pewno znajdzie swoich wielbicieli.
Uwielbiam Twoje zdjęcia, zwyczajnie mogłabym już się rzucić na to wszystko i jeść ,jeść jeść. Zupa nie tylko wyglada obłędnie ale i ten przepis podpowiada mi w głowie, to będzie pyszne. Jutro jadę na zakupy, kupię dynie i zrobię tą zupkę. Już czuje ten smak…
Uwielbiam dynię pod każda postacią 😀 Zupy dyniowe robię przeróżne ( nawet na słodko 😉 ) Ale z pieczonymi warzywami jeszcze nie robiłam, bardzo zaciekawił mnie ten przepis i wypróbuję na pewno 😀
Pozdrawiam ciepło, Agness:)
O, druga zupa dyniowa, która przyciągnęła moją uwagę. Tu jest dużo czosnku co uwielbiam i gorgonzola, mniam! Pycha, może przełamie słodycz dyni, za którą (słodyczą) nie przepadam. W ogóle za rzadko próbuję oswoić to warzywo…
Dlaczego mnie tam nie ma? Wyobraź sobie że ja czuję zapach tej zupy, mogę go sobie nawet wyobrazić teoretycznie ustach.Ale to nie to samo. Tak się nie da . Smakowałoby mi na maksa, Uwielbiam takie zupy wszystko co ma warzywa, szczególnie teraz, Kiedy powinniśmy ładować w siebie dary natury. Błogosławieni ci którzy posiadają własne warzywniaka, grządki, ogródki. Może ich marchewka pietruszka czy seler jest mniejszy niż te sklepowe Ale smak kolor i struktura tego warzywa jest o wiele lepsza niż chemia którą trują nas na codzień.
Może w sobotę zrobię, jak max przyjedzie. Z pomidorami nie jadłam jeszcze ?