Szybkie kaszotto z leśnymi grzybami to proste danie jednogarnkowe, które można zrobić tuż po grzybobraniu.
Szybkie kaszotto z leśnymi grzybami zrobiłam dosłownie wczoraj. Zaplanowałam sobie tyle zajęć, ze zabrakło mi już sił na szykowanie jakiegoś sensownego obiadu. W związku z tym, że rano byłam na grzybach, to postanowiłam “kilka” z nich nie wekować, a zostawić do szybkiego zjedzenia. Powstało więc kaszotto, czyli danie z kaszą wzorowane na klasycznym włoskim risotto.
Szybkie kaszotto z grzybami to dobry sposób na błyskawiczny obiad, który jednocześnie będzie sycący i pełnowartościowy. Nie potrzeba specjalnych umiejętności, ani dużo czasu. To także klasyczne danie jednogarnkowe, które nie wymaga brudzenia wielu naczyń.
Przepis na szybkie kaszotto z leśnymi grzybami
Składniki na 2 porcje:
- 100 g kaszy jęczmiennej – użyłam perłowej
- 2 spore garście świeżych leśnych grzybów
- 1 średnia cebula
- 50 g masła
- 1 łyżka oleju
- sól i pieprz do smaku
- 50 ml białego półwytrawnego wina
- ok. 1 szklanka gorącej (najlepiej wrzącej) wody
- dodatkowo natka pietruszki lub inne zioła
Jak zrobić szybkie kaszotto z leśnymi grzybami
- Grzyby oczyścić, wypłukać szybko pod zimną bieżącą wodą i pokroić w niezbyt małe kawałki.
- Cebulę obrać i pokroić w średniej wielkości kostkę.
- W garnku z grubszym dnem lub w głębszej patelni rozgrzać olej i na średnim ogniu podsmażyć na złoto cebule – pamiętać o mieszaniu, aby się nie przypaliła.
- Do podsmażonej cebuli dodać grzyby i mieszając smażyć na większym ogniu przez 4-5 minut.
- Kiedy grzyby będą podsmażone, wtedy zmniejszyć ogień do stopnia średniego i do garnka (lub na patelnię) wsypać suchą kaszę. Mieszać przez około 1 minutę, pozwalając kaszy wchłonąć tłuszcz i ewentualną wodę z grzybów.
- Do grzybów z kaszą stopniowo wlewać wodę: najpierw 1/3, wymieszać, pozwolić kaszy wchłaniać ją i gotować się, potem stopniowo resztę aż do całkowitego wchłonięcia płynu przez kaszę. Jednocześnie przyprawić calość solą i świeżo mielonym pieprzem.
- Na końcu wlać wino i na niewielkim ogniu dusić całość. Patelnię lub garnek można częściowo przykryć.
- Kiedy kasza będzie miękka zdjąć z ognia, dodać masło i wymieszać dokładnie.
- Podawać z posiekaną zieleniną – u mnie są listki selera naciowego z mojego ogródka.
Wskazówki
Podane ilości kaszy i grzybów są orientacyjne. Można przygotować kaszotto z większą ilością kaszy lub większą ilością grzybów.
Woda do podlewania kaszy z grzybami powinna być jak najbardziej gorąca z dwóch powodów: po pierwsze, aby niepotrzebnie nie obniżać zbyt mocno temperatury gotowanego dania. Po drugie wlewanie zimnych płynów na patelnię lub do garnka źle wpływa na ich trwałość.
Zamiast natki pietruszki można użyć dowolnych ulubionych ziół. Ja czasami posypuję takie kaszotto drobno posiekanymi listkami selera, jasnozielonych końcówek pora, a nawet posiekaną papryczką chilli.
Kaszotto można przed podaniem posypać również niewielką ilością startego żółtego sera.
Masło dodane już po wyłączeniu kaszotta dodaje aksamitności i pięknego zapachu. Dodane w trakcie gotowanie nie będzie miało takiego efektu.
Wypróbuj także inne przepisy na dania z leśnych grzybów
Leśna zupa z kozią brodą – od 9. października 2014 roku kozia broda (siedziuń sosnowy, szmaciak gałęzisty, strzępiak kędzierzawy…) nie jest już objęty ochroną. Można więc spokojnie i bez obaw go zbierać.
Zapiekanka z ziemniaków i grzybów z jajkiem – pyszne danie nie tylko na obiad, ale także i na ciepłą kolację.
Jesienna szakszuka z leśnymi grzybami – inna, polska wersja szakszuki. Oryginalna to jajka gotowane w gęstym sosie pomidorowo paprykowym.
Kasza i grzyby to wybitne połączenie. Zjadłabym łąpczywie całą porcję. Wyborne danie.
Zjadłabym o każdej porze dnia i nocy.
Uwielbiam leśne grzyby, a Twoje risotto – kaszotto wygląda obłędnie.
Świetny pomysł na wspaniałe danie.